NA STRONIE:

Ruja
Ciąża
Poród

Kastracja jest jednym z największych problemów kocio - ludzkiego świata. Wielu ludzi uznaje to za czyn niemoralny, drudzy chcą, aby ich kotka chociaż raz miała kocięta, ponieważ rzekomo jest to zdrowe. Zapraszamy do zakładki kastracja, gdzie temat jest nieco przybliżony.

Zastanów się, czy Twój kot jest u Ciebie bezpieczny? Jakie zabezpieczenia chronią Twego pupila przed nieszczęściami czyhającymi w domowych zakamarkach? Jakie niebezpieczeństwa czekają na kota poza domem? Czy masz zabezpieczone okna? Jeśli nie, to zapoznaj się z zakładką poświęconą bezpieczeństwie kota w domu i poza nim.

Rasy kotów

HODOWLA KOTÓW

Ruja

Tak naprawdę, to trudno powiedzieć kiedy kotka powinna zacząć rujkować, ponieważ niektóre mogą mieć pierwsze ruje już w piątym miesiącu życia, inne z kolei dopiero w jedenastym. Powinna się ona pojawić między 6, a 11 miesiącem życia.

Zidentyfikować kotkę w czasie rui zazwyczaj nie jest trudno. Występują takie objawy jak przeciągłe i zazwyczaj bardzo głośne zawodzenie, ocieranie się o przedmioty, wypinanie tylnej części ciała i "deptanie" tylnymi nogami, tarzanie się po podłodze oraz często "zbolała" mina naszej kotki. Z pochwy będzie również wydzielał się śluz w dużo większej ilości niż normalnie, co doprowadzi do tego, że kotka często będzie wylizywała to miejsce.

Są kotki, które mają tzw. "ciche ruje", tzn. nie zawodzą, nie "depczą" nogami, a jedynym objawem takiej rujki (żeby to zauważyć należy być bardzo dokładnym i uważnym obserwatorem) jest częste miauczenie wieczorami, z taką skargą w głosie, mniejsza skłonność do zabaw, częstsze mycie sie w okolicach pochwy.

Ruja trwa zazwyczaj od czterech do siedmiu dni.

Ciąża

Rozpoznać ciążę można dopiero po ok. trzech tygodniach od krycia. Wtedy sutki powinne być nieco twardsze i w malinowym kolorze, jak na zdjęciu poniżej:

IC Borgia Agilis Cattus*Pl w trzecim tygodniu ciąży

Ciąża u kotów trwa zawyczaj ok. 65 dni, czyli 9 tygodni.

CH Clara Euforia*Pl z hodowli Agilis Cattus*Pl w 8 tygodniu ciąży

Poród

Jeżeli ciąża będzie przebiegała bez komplikacji, po ok. 65 - 68 dniach powinno nastąpić rozwiązanie i na świecie ukazać się kocięta.

Jak rozpoznać, że "to już się zaczyna"?

Jeżeli nasza kotka ma do nas zaufanie, na pewno nie opędzimy się od niej. Kiedy zaczną się pierwsze bóle, zwierzę stanie się bardzo niespokojne, źrenice mocno się rozszerzą. Kotka zacznie w nas szukać oparcia, nie będzie wiedziała co się z nią dzieje (to się tyczy zwłaszcza kotek, które jeszcze nigdy nie miały kociąt). Prawdobodobne jest również wykładanie się na plecach, jakby kotka prosiła żeby jej ulżyć głaszcząc ją po brzuchu.

Jeżeli natomiast kotka jest bardziej samodzielna, "start porodowy" objawi się rozszerzeniem źrenic, czy niespokojnym zachowaniem kotki.

Zaczęło się. Co robić?

Kotka powinna zostać umieszczona w tzw. porodówce. Hodowcy używają do tego zazwyczaj dużego, dosyć wysokiego kartonu wyłożonego kocami i pampersem (dużym, jak dla starszych ludzi), który umożliwia łatwiejsze uprzątnięcie krwi, która pojawi się podczas porodu. Całość ma służyć za gniazdo, do którego kotka już wcześniej powinna zostać wprowadzona, ze względu na jej poczucie bezpieczeństwa.

Zakładka wciąż w budowie, zapraszamy wkrótce.